FORUMI I DURRESIT

Forumi i Durresit
 
ForumPortalliGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Fakte rreth boterorit Gjermani 2006.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
REDONINHO
Admin
avatar

Numri i postimeve : 177
Age : 28
Vendndodhja : Durres
Registration date : 26/03/2006

MesazhTitulli: Fakte rreth boterorit Gjermani 2006.   Fri 26 May - 22:30Kupat e Boterorit jane nje nga kupat me te perfolura ne bote pasi ndeshjet e boterorit zhvillohen vetem 1 here ne 4 vjet. Ajo qe ngelet gjithmone eshte magjia e surprizave te cdo ndeshje. Me poshte do te gjeni disa fakte intersante te Botereve ne vite dhe ate te Boterorit 2006.

1. Fifa i ka dhene te drejta te plota kishave Ungjillore pa asnje shume parash qe te transmetoje ndeshjet e Boterorit 2006. "Futbolli eshte pjese shume e rendesishme e jetes..." ka thene prifti Wolfgang Humber i nje kishe Ungjillore.

2. Nga te gjitha skuadrat fituese te boteroreve, vetem nje shtet nuk do te shfaqet ne Boterorin 2006. Ajo skuader eshte Uruguai e cila ishte fituese e vitit 1930 dhe 1950. Skuadrat e tjera fituese qe do te konkurojne ne kete Boteror jane: Brazili, Gjermania, Franca, Italia, Argjentina, dhe Anglia.

3. Sistemi i renditjes se skuadrave qe FIFA reklamon sygjeron qe Australia do te jete skuadra e dyte me e keqe ne finalen e ketij viti. Australianet jane renditur ne vendin e 42-te. Shteti me renditjen me te larte, Turqia nuk u kualifikua. (ne vendin e 14-te)

4. Rreth 28.8 Miliard njerez ndoqen Boterorin 2002 ne Japoni dhe Korene Jugore. Me shume se 30 Miliard njerez pritet te ndjekin Boterorin 2006.

5. Braziliani Pele mori pjese ne Boterorin 1958, 1962, 1966 dhe 1970. Diego Maradona mori pjese ne Boterorin 1982, 1986, 1990 dhe 1994.

6. Trinidad, dhe kualifikuesit Afrikan Togo, Angola, Bregu i Fidilshte (Ivory Coast) dhe Ghana marrin pjese ne kete Boteror per here te pare.

7. Pervec tranjerit Holandez Guus Hiddink te Australise, Boterori 2006 ka edhe 3 tranjere te tjere Holandez. Dick Advocaat i cili eshte tranjeri i Koreas Jugore, Leo Beenhakker tranjeri i Trinidad & Tabago, dhe Marco Van Basten tranjer i Holandes.

8. 32 shtete jane kualifikuar per Boterorin 2006 nga 197 shtete qe konkuruan. Gjithsej nga 207 skuadra vetem 7 shtete kane fituar kupen e Botes. Ata shtete jane: Argjentina, Brazili, Anglia, Franca, Gjermania, Italia dhe Uruguai.

9. Ndeshja finale do te luhet ne Stadiumin Olimpik te Berlinit. Momenti me i rendesishem i ketij stadiumi ishte ne Olimpikun e vitit 1936 ku Jesse Owens fitoi 4 medalje ari per sprint.

10. Austria u kualifikua ne Boterorin 1938 ne France por nuk mundi te luante ne te pasi shteti ne ate kohe u be pjese e Gjermanise.

11. Vetem Fontaine i Frances shenoi nje rekord golash (13) gjate Boterorit te vitit 1958 ne Suedi.

12. Franz Beckenbauer eshte i vetemi person i cili ka fituar kupen si lojtar dhe si tranjer.

13. Ne 2002-shin, Franca ishte i vetmi shtet kampion i cili nuk shenoi asnje gol gjate gjithe Boterorit.

14. Brazili dhe Suedia jane ndeshur 6 here ne kupat e Boteroreve, me shume se cdo cift shtetesh ne bote.

15. Lothar Matthaus (Gjermani) dhe Antonio Carbajal (Meksike) jane te vetmit dy lojtare te cilet kane bere pjese ne 5 finale Boteroresh.

16. Brazili eshte i vetmi shtet i cili ka bere pjese ne 18 finale Boteroresh dhe ka nje rekord 60 fitime nga 87 ndeshje.

17. Ne 1997 Australia u be i vetmi shtet i cili nuk u kualifikua per kupen e Boterorit edhe megjithese i fitoi te gjitha ndeshjet e saj.

18. Burma eshte i vetmi shtet i cili nuk u pranua nga FIFA per tu kualifikuar ne Boterorin 2006.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.master18.tk
 
Fakte rreth boterorit Gjermani 2006.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
FORUMI I DURRESIT :: Informacione :: SPORT-
Kėrce tek: